Доповідь групи "Захист урожаю"

Методи боротьби з Оленкою волохатою

Загальні відомості
      В  Україні з'явився злісний шкідник - жук Оленка волохата ( жук бронзівка). Знищує на плодових деревах і кущах весь цвіт за лічені години, залишаючи садівників без майбутнього врожаю. Боротися з Оленкою волохатою дуже важко.
Вчені припускають, що  батьківщиною цього шкідника є Азія. У зв'язку зі зміною кліматичних умов за останній час територія проживання Оленки волохатої стала величезною: південний район Європейської частини Росії, далі її переміщення спостерігають в північній частині Росії (Воронезька область), Казахстан, Україна та інші регіони. В Україні нашестя Оленки волохатої в останні 5 років  спостерігається в степовій і лісостеповій зонах.
Біологічні відомості про Оленку волохату
Жук бронзівка з роду хрущів. Взимку мешкає в грунті, там же вночі спить і ховається від дощу і холоду. Коріння рослин не поїдає. Харчується рослинними залишками, гумусом. Оленка волохата довжиною всього  8-13 мм, а шириною 6-8 мм. Тіло вкрите волосками і білими плямами на надкрилах. При доторканні до жука з'явиться неприємний запах від виділеної жовтої рідини.  Оленка волохата любить  «поласувати» різними частинами рослини.  Вона виходить на поверхню в період цвітіння кульбаби та мати-й-мачухи. Далі починає поїдати пелюстки і тичинки на тюльпанах, ірисах, нарцисах, магнолії, півонії. А коли починається цвітіння яблунь, абрикосів, вишень, черешень, груш, персиків, суниці перелітає на них.



Методи боротьби з Оленкою волохатою
 1. Боротьба повинна початися ще до цвітіння саду - обробка грунту хімікатами під деревами.
2. При появі Оленки волохатої  дехто обробляє грунт дустом гексахлорану (заглиблює хімічний препарат на глибину 3-5 см). Коли шкідник буде проникати в грунт на ніч, відбудеться зіткнення з ядохімікатом і, як наслідок, загибель. Однак цей метод застосовувався ще в далекі 50-ті роки, зараз таке використання екологічно небезпечних речовин неприпустимо.
3. Розвішують на ділянці шпаківні,  заманюють птахів – це прекрасний спосіб боротьби з Оленкою волохатою, один з ключових методів, стримуючих навалу шкідника. Люблять поласувати цим шкідником  шпак звичайний, сорока, грак, іволга, одуд, созоворонка і інші птахи.
 4. Збір жуків бронзівок вручну -  дуже ефективний метод боротьби, але важкий при масовій появі.
5. Струшування з дерев на брезент або поліетиленову плівку з подальшим знищенням. Перед струшуванням слід полити дерево холодною водою, щоб жуки бронзівки осіли і не могли злетіти.
6. Одним з менш ефективних заходів в боротьбі є обприскування дерев інсектицидами. Проблема в тому, що таку обробку потрібно проводити вдень, коли шкідник на деревах, а багато препаратів заборонено використовувати при високій температурі і під впливом сонячних променів.
7. Садівники можуть обробляти пристовбурні круги інсектицидами, коли жуки малоактивні (ранній ранок, прохолодна погода). Обприскувати до трьох разів кожні 7 днів препаратами, спрямованими на боротьбу з колорадським жуком (Актара).
8. Експерименти вчених показали, що Оленку волохату привертає синій колір, тому доцільнозробити пастки. Біля кожного дерева можна виставити ємність синього кольору з чистою водою, або з водою, розведеною Актарою 240SC, децисом профі або каліпсо 480SC. Каліпсо 480SC можна обприскати дерева, якщо на ньому мала кількість Оленок. Тільки самі не одягайтеся в синій колір, є ймовірність, що ви самі станете об'єктом навали бронзівок!
Варто визнати той факт, що «чарівної таблетки» в боротьбі з Оленкою волохатою все ж НЕМАЄ, шкідника можна порівняти з татаро-монгольським ярмом (налетіли-з'їли-полетіли).
Проаналізувавши методи боротьби з цим підступним шкідником, ми вирішили оглядати дерева (перевага карликових та напівкарликових дерев) та знищувати шкідника механічним способом (збір вручну та струшування на плівку).
Також копаємо ямки, вставляємо туди поліетиленові пакети синього кольору і наливаємо води.
На шкільну  територію ми приваблюємо птахів. Взимку вивішуємо багато  годівничок (їх виготовили школярі разом з батьками в ході акції Годівничка для синички). Такі ж способи боротьби рекомендуємо всім, хто прагне вести чи вже веде екологічний стиль життя.




Немає коментарів:

Дописати коментар